Gündem

İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi faaliyete geçiyor

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi: 

“Küresel ekonomiyi birçok açıdan derinden sarsan pandemi döneminde Türkiye ekonomisi sağlam bir duruş sergilemiştir. Yaşanılan bu zorlu süreçte ihracatımız büyümenin lokomotifi olmaya devam etmiş ve 2021 yılında %33 oranında artışla 225,4 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırmıştır. 2022 yılı Ocak ayında yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracat rakamına ulaşılması da bu artışın devam edeceğinin göstergesidir.

İhracatımızdaki bu başarının katlanarak devam etmesini teminen ihracatçılarımıza mevcut desteklerimize ilave bir destek mekanizması daha sunuyoruz.  Kredi garanti ve kefalet uygulamaları yoluyla mal ve hizmet ihraç edenlerin finansmana erişim imkânlarını genişletmek, desteklemek, kolaylaştırmak ve özellikle ihracat kredileri için kefalet vermek üzere TİM  ile Eximbank’ın öz kaynaklarıyla 2021 yılının Ekim ayında İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE A.Ş.) kurulmuştur. Aralık ayında ise 61 ihracatçı birliğimizin ortaklığıyla sermaye yapısı güçlendirilen İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE A.Ş.), Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayında vermiş olduğu müjde çerçevesinde bugün (1 Mart 2022) itibarıyla faaliyete geçmiştir.

İGE A.Ş. ile birlikte, teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimleri kefalet suretiyle sağlanacaktır. İhracatçılar artık kredi almak için gayrimenkulünü, fabrikasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacaktır.

İhracatta yaşanan artışın süreklilik arz edeceğine ilişkin en önemli göstergelerden biri de ihracat yapan firma sayımızdaki önemli artıştır. Geçtiğimiz yıl 32 binden fazla firmamız ihracata başlamış ve ihracatçı sayımız 101 bini aşmıştır. Bu doğrultuda, ihracatçılarımızın kaynaklarıyla kurulan ve sadece ihracatçılarımızın erişimine açık olan İGE A.Ş. özellikle küçük ve orta ölçekli firmalarımızın ihracat kredisi bağlamında finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasını ve ihracatın tabana yayılmasını sağlayarak ihracat hacminin sürdürülebilir şekilde artırılmasına ilave bir katkı sağlayacaktır.

Öte yandan, ihracatçı birlikleri üzerinden gerçekleştirilen ihracat işlemlerinden belli oranlarda yapılan kesintilerin de şirketin sermayesine aktarılmasıyla, İGE A.Ş.’ye ilave bir sermaye katkısı sağlanarak sürekli güçlü bir finansal yapı içerisinde olması ve böylece kendini yenileyen bir sermaye yapısı oluşturulması, ihracatçılarımıza sürekli ve etkin bir şekilde hizmet verilmesi amaçlanmaktadır.

Ticaret Bakanlığı olarak, ihracatçılarımızın önündeki engellerin kaldırılarak, mevcut pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırmak ve yeni pazarlara girmek amaçlarına hizmet edecek her türlü girişim için tüm imkânlarımızı seferber etmekte ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmamaktayız.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu