Gündem

Asya piyasalarında bu sabah alış ağırlıklı bir seyir görmekteyiz

Bugün Ne Bekliyoruz? 

Asya hisse senedi piyasalarında bu sabah alış ağırlıklı bir seyir görmekteyiz. Japonya ve Çin ana kara endekslerinde pozitif fiyatlamalar izlenmektedir. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,40 düşüşte. Güney Kore piyasaları bayram tatili nedeniyle bugün kapalı. ABD vadelilerinde yataya yakın satıcılı bir seyir izlenmekte. Bu sabah Çin’de açıklanan resmi ve Caixin imalat PMI verileri Şubat’ta beklentinin aksine 50 seviyesini aşarak sektörün büyüdüğünü işaret etti. Her iki veri de bir önceki aya göre hafifçe bir ivme artışı olduğunu göstermekte. Rusya’nın geçen hafta Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından Batı ülkeleri ağır yaptırımlar açıklamaya devam etmektedir. Kanada Rus ham petrolünü yasaklayacağını açıklayarak Rusya’nın enerji ihracatını hedef alan ilk Batılı güç olurken ABD tarafında petrol ve doğal gaz alımına yönelik kısıtlamalarının ihtimal dışı olmadığının altı çizildi. Rusya piyasaları üzerindeki baskı devam ederken dün, Rusya Merkez Bankası politika faizini %9,5’ten %20 seviyesine yükseltti. Rus Rublesi karar öncesinde ABD Doları karşısında rekor düşük seviyelere gerilemişti. Jeopolitik belirsizlik devam ederken güvenli varlık ve emtia talebi sürmektedir. Bu sabah ons altın 1.900USD’nin üzerinde, Brent petrol vadelileri 99USD civarında fiyatlanmaktadır. Haber akışına bağlı olarak hisse senedi piyasalarındaki yüksek volatilitenin devam etmesini beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Avrupa’da dün hisse endeksleri %0,09-3,34 aralığında değişen oranlarda düştü. DAX Endeksi %0,73, CAC 40 Endeksi %1,39 ve FTSE 100 Endeksi %0,42 düşüş kaydetti. ABD hisselerinde ise karışık bir görünüm hâkimdi. Dow Jones Endeksi %0,49 ve S&P 500 Endeksi %0,25 düşerken Nasdaq Bileşik Endeksi %0,41 arttı. Her üç endekste Şubat ayını kayıplarla kapattı. EUR/USD paritesi %0,55 düşerek 1,12’ye geriledi. Dolar Endeksi (DXY) günü 96,7 puandan tamamladı. ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi 13,1bp düşerek %1,83 oldu. Ukrayna krizine yönelik artan yaptırımların yarattığı etki ile ons altın 1.927US’ye kadar yükseldi. Brent petrol ise %3,5’in üzerinde artış ile varil başına 98USD’yi aştı.

BİST100 Endeksi haftanın ilk işlem gününü %0,32’lik kayıpla 1.946,19 puandan tamamladı. USD/TRY kuru %0,33 artarken paritedeki gerilemeye bağlı olarak EUR/TRY kuru %0,35 düştü. Hem ons altın hem de kurdan destek bulan gram altın günü 850TL düzeyinde tamamladı. Türkiye ekonomisi (GSYH) 2021 yılında beklentilere paralel olarak %11’lik büyüme kaydetti. Büyümede en yüksek katkı iç tüketim ve ihracattan geldi. Yılın tamamında görülen büyüme performansı son 10 yılın en yüksek büyüme performansı oldu. Hizmet ÜFE, Ocak’ta aylık bazda %13,09 ve yıllık bazda %71,63 artarak rekor serisini sürdürdü.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu