Ekonomi

Ziraat Bankası MİR sistemini askıya aldı

İSTANBUL (İGFA) – Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımını askıya aldıklarını söyledi. Çakar açıklamayı katıldığı bir konferans sonrası Reuters’ın sorusu üzerine yaptı.

Ajans açıklamanın kendilerine bizzat Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar tarafından yapıldığını belirtti.

Hatırlanacağı gibi dün Kremlin’den yapılan açıklamada MİR kart sisteminden ayrılmaya karar veren Türk bankalarının ”ABD’nin eşi benzeri görülmemiş baskısı altında olduğu” öne sürülmüştü. Kremlin, bankalar üzerinde dolaylı yaptırım tehdidi bulunduğuna da dikkat çekmişti.

ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi MİR sisteminin kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır olduğunu duyurmuştu.

Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilen MİR’e Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank dahil olmuştu.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu