Gündem

Yerel tohuma büyük ilgi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Üretme Merkezi’nde çoğaltılan ve geçtiğimiz yıllarda Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen tohum takas şenliklerine gönderilen yerel tohumlar, Türkiye’nin tarımda dışa bağlılığının önüne geçmesine destek oluyor. Eskişehir’de kent merkezinde Üretici Marketlerde, kırsalda ise düzenlenen Tohum Takas Günleri’nde üreticiyle buluşturulan yerel tohumlara vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyor.

‘Bereketin Paylaştıkça Çoğalsın Eskişehir’ sloganıyla geçtiğimiz hafta Seyitgazi, Sivrihisar, Han ve Çifteler ilçelerinde dağıtılan yerel tohumlar, bu hafta 21 Şubat’ta Günyüzü, 22 Şubat’ta Beylikova, 24 Şubat’ta Mahmudiye, 25 Şubat’ta Sarıcakaya ve 26 Şubat’ta Alpu’da dağıtılacak. Han ilçesinde gerçekleştirilen tohum takas günlerinde Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi personeliyle birlikte vatandaşlara yerel tohum dağıtan Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, “Hibrit tohumların aksine, sürekli üretim için vatandaşlarımıza yerel tohum dağıtıyoruz. İlçe halkımız da bu etkinliğe büyük ilgi gösterdi. Tohum ücretleri bu kadar yüksekken, halkımıza yerel tohumlarımızı ücretsiz olarak ulaştıran Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu