Gündem

Upcycle İstanbul Art and Design Festivali gerçekleşti

4-5 Haziran tarihlerinde Müze Gazhane’de gerçekleştirilen Upcycle İstanbul Art and Design Festival’de atıklara ikinci şans veren tasarımlar, çevre konularını ve sürdürülebilirliği sorgulayan sanat yerleştirmeleri ve atölyeler yer aldı.  

“Eskiye değer katan dönüşüm” sloganıyla yola çıkan sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle Istanbul, ileri dönüşüm ve kaynakların verimli kullanımı konusunda bilinç oluşturmak, atıkların değerlendirilerek tekrar kullanıma kazandırılabileceğini sanat ve tasarım aracılığıyla göstermek ve her türlü dönüşümün sürdürülebilir çevresel faydalarına dikkat çekmek üzere 4-5 Haziran tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ destekleriyle Müze Gazhane’de Upcycle İstanbul Art and Design Festivali’ni hayata geçirdi.  

Sanat ve tasarımın dönüştürücü gücünden faydalanarak gerçekleşen ve yoğun ilgi gören festival kapsamında ileri dönüşümden ilham alan çeşitli atölyeler, sergiler ve performanslar gerçekleştirildi. Çevreye duyarlı katılımcıların yer aldığı Upcycle İstanbul Art and Design Festival, doğa dostu bir toplum olma ve sürdürülebilir bir yaşama kavuşma umudunu güçlendirdi.

Atıklara karşı bakış açısını değiştirdi

İki gün boyunca beş farklı atölyeye ev sahipliği yapan festivalde katılımcılar ileri dönüşüm sürecini kişisel olarak deneyimleme imkanı buldu. Atık malzemelerden broş veya çanta gibi bambaşka ürünler tasarlayarak atıklara ikinci bir hayat veren katılımcılara, ayrıca kompostlama, geri dönüşüm, etiket okuryazarlığı gibi konularda da bilgi verildi. Atıkları yaratıcılıkla buluşturarak hem eğlenen hem ileri ve geri dönüşüm konularında farkındalık kazanan atölye katılımcıları, atıklara karşı bakış açılarının değiştiğini dile getirdi.

WWF Market’in hazırladığı Fix & Play etkinlik serisi festivalin en ilgi çeken etkinliklerinden biri oldu. WWF Market’in küçük yırtıklar, aşırı üretim ve tüketim sebebiyle yok edilmesinin karşısında durarak, onarmanın aslında ne kadar mükemmel bir oyun olabileceğini gösterdiği bu etkinlikte katılımcılar çöpe gidecek bir ürünü kişiselleştirerek özgün tasarımlara dönüştürdü.

Çocuklar da unutulmadı

Festival kapsamında İSTAÇ iş birliğinde çocuklara özel geri dönüşüm atölyesi düzenlendi. İSTAÇ’ın usta personelleri tarafından hazırlanan atölyede, çocuklara Sıfır Atık eğitimi verildi. Geri dönüşüm basket oyunuyla eğlencenin tadına varan minikler, 5 Haziran Dünya Çevre Gününe özel hazırlanan fotoğraf çekimi alanında aileleri ile anı fotoğrafı çekilmeyi ihmal etmedi. Upcycle Festival hatırası olarak çocuklara boyama seti hediye edildi.

Sanat ve tasarımın öncülüğünde sürdürülebilir bir yaşama doğru

Sanatın dönüştürücü ve iyileştirici gücünden ilham alarak tasarlanan festivalde gezegenin ve toplumun yaşadığı sorunları dert edinen sanatçılar Bilal Yılmaz, Ilgın Seymen, Gamze Eskinazi, Yasemin Sayınsoy ve Murat Avcıbaşı eser ve yerleştirmeleriyle, Gülhatun Yıldırım, Umut Sevgül ve Metehan Kayan da canlı performanslarıyla yer aldı. Kürasyonu Artnivo tarafından yapılan sanat programı, toplumsal farkındalık ve dönüşüm için sanatın ne kadar kilit bir rol oynadığını bir kez daha kanıtladı.

Upcycle Festival’de, Ankara Hacı Bayram Veli Moda Tasarımı Bölümü’nün “Bolluğu Tasarlamak” ve Bilgi Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nün “Giysilerini daha çok kullan, Dünyayı daha az kirlet” sergileri gerçekleşti. Moda sektöründe yaşanan sıkıntıların çözümler geliştirilerek hazırlanan yaratıcı ve sürdürülebilir tasarımlar, katılımcıların giysileri ile ilişkisini yeniden sorgulamasını sağladı.

Fung İstanbul ve İki Kişi şarkıları ile festivale renk kattı

Festivalde sahne alan ileri dönüşüm yöntemi ile atıklardan müzik aleti tasarlayan Fung İstanbul ve genç ekip İki Kişi şarkılarını bu kez sürdürülebilir bir gelecek için dinleyici ile buluşturdu. Festival boyunca yayın yapan Radyo Voyage, müzikleri ile katılımcılara festival boyunca keyifli dakikalar yaşattı.

Upcycle İstanbul Talks ile festivalin etkisi daha da büyüdü

4-5 Haziran’da Müze Gazhane’de gerçekleşen Upcycle Art and Design Festival kapsamında Harvard Business Review Türkiye ile sürdürülebilirlik söyleşileri yapıldı. Sanat, tasarım ve sürdürülebilir etki alanında ilham veren uzman konuklarla yapılan bu keyifli söyleşiler, festivalin ve HBR Youtube hesapları üzerinden binlerce izleyiciye ulaştı.

Upcycle İstanbul Platformu kurucuları Arzu Özarı Semiz ve Şebnem Alp Alkın festivale dair şunları söyledi:  

“Farklı projelerle etkiyi arttırarak yolumuza devam edeceğiz.” 

“Festivalin kapsayıcılığı, her yaştan insana erişmiş olması ve vermek istediğimiz mesajları çok farklı kanallardan iletebildiğimiz için çok memnunuz. Sanatın dönüştürücü gücünü ve ileri dönüşümü ön plana aldığımız böyle bir festivalde katılımın ve etkileşimin yüksek olması sevindirici. Festivali yapmaktaki en büyük amacımız sosyal bir etki yaratmaktı ve bu hafta sonu bunu gerçekten başardığımızı gördük. Ayrıca festival alanında katılımcıların sanat yerleştirmeleri ve performanslara gösterdikleri ilgi de bizi çok motive etti. Önümüzdeki yıllarda da festivali geleneksel hale getirmeye kararlıyız. Yılın belli dönemlerinde gerçekleştireceğimiz farklı projelerle etkiyi arttırarak yolumuza devam edeceğiz.”  

 

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu