Gündem

Tesla, Çin’deki kapasitesini artırmak için Shanghai’de yeni bir fabrika kuracak

Tesla, Çin’deki üretim kapasitesini iki kat artırmak amacıyla Shanghai’de yeni bir fabrika daha kurmak istiyor. Söz konusu tesisin oluşturulmasına yönelik çalışmalara gelecek ay başlanacağı belirtiliyor. Yeni tesiste üretilecek araçlar da hem Çin Halk Cumhuriyeti’nin yerli piyasasına hem de ihracata tahsis edilecek.

Kulislerde fabrika üretime başlar başlamaz Amerikalı elektrikli araç üreticisinin Çin’de yıllık iki milyon kadar binek arabası üreteceği konuşuluyor. Tesla bu konuda bir görüş açıklamadığı gibi, Shanghai yöneticileri de soruları şimdilik yanıtsız bıraktı.

Çin’de 2 milyon araçlık bir üretim kapasitesi ile Tesla, ülkede yerleşik diğer otomobil üreticilerinin kapasitesini aşmış olacak. Nitekim Çin’de 2021 yılında Toyota 1,6 milyon, GM 1,4 milyon otomobil üretiyor. Volkswagen ise 2023’e kadar bir milyon araç üretmiş olacak.

Tesla, mevcut Shanghai tesisini, 2018 yılında inşaatın bitmesinin üzerinden bir yıl geçmeden işletmeye başlamıştı. Şu anda bu tesiste yaklaşık yıllık bir milyon birim otomobil üretiliyor. Bu arada Shanghai, Almanya ve Japonya gibi, Çin’in toplam otomobil ihracatının yaklaşık yarısını alan ülkeler başta olmak üzere dış pazarlar için önemli bir ihracat limanı oluşturuyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu