Gündem

Siirt Tulum Peyniri

Yapımı çok uzun süren ve uzun süren bu yapım sonrası ortaya aşırı güzel yöresel bir ürün çıkıyor. Siirt’in en büyük ve en yüksek dağlarında üretilen Siirt tulum peyniri bir çok bitkiyi içerisinde barındırıyor. Siirt’in temiz ve serin havasında yetiştirilen ve buz gibi soğuğundan beslenen,  beyaz koyunlardan alınan sütlerle ortaya çıkartılan Siirt tulum peyniri hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler vereceğiz. Siirt tulum peyniri hakkında oluşturduğumuz o muazzam içerik. 

 

Diğer peynir türlerine göre çok daha parlak ve daha güzel bir kokuya sahiptir. Aynı zamanda diğer peynirlere göre tam yağlı ve daha lezzetli bir şekilde bizlerin sofralarında yer edinir. Ek olarak ta bu peynir türü yaylaların temiz havasından beslenerek tamamen mikroplardan arınmış bir şekilde, aşırı şekilde hijyenik olarak bizlerin oluyor. Bir çeşit süt ürünü olan tulum peynirinin yapımı fazlası ile özen ve sabır gerektirmektedir. Çünkü diğer peynirler gibi hemen yapılabilecek ve yenebilecek bir peynir türü değildir. Uzun aylar boyunca çok soğuk ortamlar içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. 

 

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

 

Hayvanlardan süt elde edilir ve elde edilen bu süt mayalanıp bir köşe de bekletilir. Daha sonra mayalanan süt, temizlenmek için bir tülbent yardımı ile süzgeçten geçirilir. Daha sonrasında ise süt tekrardan dinlenmeye alınır ve 1 gece boyunca dinlendirilir. Dinlendirilen süt bu sefer torbalar içerisine konulur. Peynir kıvamına yavaş yavaş gelmeye başlayan süt kapların içerisine alınarak ufalanır, üzerine özel bir tuz karışımı eklenir. Torbaların ağız kısmı da dikilerek 10 gün boyuna beklemeye alınır. 10 gün boyunca bekleyen tulum peyniri daha sonrasında bir bidon içerisine yerleştirilerek aylarca bekletilmeye başlanır. Aylarca bekleyen peynir tam kıvamını alınca servis edilmeye başlanır. 

https://otagyoresel.com/siirt-tam-yagli-tulum-peyniri/

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı