Ekonomi

Salgın kaynaklı endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor

Piyasa Gündemi

Vaka sayılarında devam eden artış ve Avrupa’da karantinaların gündeme gelmesi küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. ABD’deki seçim süreci ile salgın kaynaklı gelişmeler piyasaların yakından takip edeceği konu başlıklarını oluşturmaktadır. Çarşamba günü yarım gün işlem gören ve dün kapalı olan yurt içi piyasalarda siyasi/jeopolitik endişeler gündemdeki yerini korurken, kur cephesindeki yükselişler devam ediyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    13:00 Euro Bölgesi – 2020/3Ç GSYH Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Kişisel Gelir/Giderler Önem: Yüksek
 

BIST-100 Güne Başlangıç

Avrupa’da karantinaların tekrar gündeme gelmesi ve salgın kaynaklı endişeler küresel hisse piyasalarında sert satışların yaşanmasına neden oldu. Tatil nedeniyle yurt içi piyasalarda kısalan haftada çarşamba günü yarım gün işlem gören BIST-100 Endeksi günü %2,22’lik düşüşle 1.126,99 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü güçlü gelen büyüme rakamıyla yükselişle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah %2’lere yaklaşan satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,27 – 8,28 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,33’lü seviyelerden işlem görmekte. Yurt dışındaki zayıf görünüme bağlı olarak BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Salgın kaynaklı artan endişelere bağlı olarak yurt dışı piyasalardaki zayıf bir görünüm etkili oluyor. Tatil nedeniyle dün işlem görmeyen BIST-100 Endeksi’nde, küresel risk iştahındaki zayıflama ve kur cephesinde korunan yükseliş eğilimi dikkate alındığında zayıf seyrin devam edebileceğini değerlendiriyoruz.  Risk başlıklarında ve kurlarda artan tansiyonda bir iyileşme görmeden endeksteki olası tepki hareketlerine karşı temkinli yaklaşmak yararlı olacaktır. BIST-100 çarşamba gününü 1.141 – 1.135 destek bölgesi altında 1.126,99 puandan gerçekleştirirken, geri çekilmelerde 1.122 – 1.112 ve 200 günlük üssel ortalama (1.097) destek olarak izlenebilir. Tepki alımlarında ise 1.135 – 1.141 ilk direnç bölgesi konumuna geçerken, devamında 1.155 seviyesi önem kazanacaktır. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı