Ekonomi

PPK kararı öncesi fiyatlamalar

İkinci dalgaya karşı alınan önlemlerin ekonomiyi yavaşlatmasına rağmen ek ABD mali paketinin çıkmaması piyasaları baskılamaya başladı. Salgının yeni merkezi Avrupa’dan (-%1,1) dünyaya yayılan satışlar görüyoruz. Mavi Dalga senaryosu ABD hisselerindeki satışları (-%0,3) sınırlıyor. Cumhuriyetçilerle Demokratların birbirine üstünlük sağlayamadığı karakolda biten bir seçim senaryosunda piyasalardaki satışlar sertleşebilir (-%5-%10).

Türkiye varlıkları PPK kararı öncesi dünyadan pozitif ayrışmayı sürdürüyor. MSCI Türkiye %0,8 yükselişle en güçlü gelişmekte olan Avrupa borsaları arasında yer alıyor. Doların küresel olarak zayıflaması ve faiz artışı beklentisiyle güçlenen Türk lirası Borsa İstanbul’da bankaların öncülüğünde bir yükselişi tetikliyor. Banka hisseleri son bir haftada %9 yükselerek sanayi hisselerini %8’e yakın yendi.

Dünya borsalarındaki satışlara paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir açılış bekliyoruz. Saat 14’teki PPK toplantısında beklediğimiz gibi 200bp faiz artışı gelirse (piyasa beklentisi 150-175bps) Türk lirası ve bankalar güçlenmeye devam edebilir. Borsa İstanbul için destek ve direnç olarak 1.200 ve 1.225 seviyeleri öne çıkıyor.
Güçlü risk iştahı ve yüksek faiz artışı senaryosunda dolar Türk lirasına karşı ilk aşamada 7.76 seviyesine gerileyerek yükseliş trendinin kırıldığını teyit edebilir. Sonraki ana destek olarak 7.70, 7,59 ve 7,50 seviyeleri öne çıkıyor.

Ülker Bisküvi 650 milyar ABD Doları tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi

Ülker Bisküvi, %6,95 getiriyle 5 yıl vadeli, 650 milyar ABD Doları tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdi. Şirketin 959 milyon USD nakit varlığa sahip olduğunu ve bu yılın Nisan ayında 455 milyon USD sendikasyonu kredisini 3 yıl vade ve libor +%2,25 faiz oranıyla yeniden yapılandırdığını hatırlatmak isteriz. Ülker, olası bir satın alımda kullanmak için uzun süredir yüksek miktarda nakit poziyonu taşıyor. Satın alma için olası adaylar i) “Önem Gıda (Yıldız Holding’e ait hammadde tedariki ve işleme şirketi) ve ii)” Horizon” (Yıldız Holding’e ait dağıtım ve satış şirketi).

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı