Sponsorlu Bağlantılar

Ortocell

Ortocell

Somatik kök hücreler olarak adlandırılan yetişkin kök hücreler, fetüsün kanında, plasentada ve göbek kordonunda bulunur. Kök hücre ile eklem tedavisi yetişkin insanların kemik iliğinden elde edildiğinden, pluripotent ve multipotent arasındaki ayrım gelişmiştir. Pluripotent kök hücreler vücuttaki tüm hücre tiplerine farklılaşma yeteneğine sahip olduklarından, özelleşmiş multipotent kök hücrelere dönüşmeden önce embriyoda kısa bir süre bulunurlar.

Bugüne kadar, pluripotent kök hücreler insanlarda terapötik olarak kullanılmamıştır. Çünkü hayvan deneylerinin sonuçlarına göre teratom gibi agresif tümörler oluşabilmektedir. Öte yandan, kemik iliğinden gelen multipotent kök hücreler, 1960’lardan beri lösemi ve lenfoma tedavisinde kullanılmaktadır. Buradaki hücreler lenfositlere, megakaryositlere ve eritrositlere dönüştürüldüğünden, kan kanserini tedavi ederken ayırt edilmeleri kolaydır. Son yıllarda eklem hastalıklarının tedavisinde de kullanılan dize kök hücre tedavisi yöntemi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu