Sponsorlu Bağlantılar

Organik Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Organik Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Organik zeytinyağı her haliyle sevilerek tüketilen zeytinin yan ürünüdür. Üretimine özel ilgi ve özen göstermek gerekir. Günümüzde endüstriyel üretimle de zeytinyağı üretmek mümkündür ancak bu pekte yararlı değildir. Üretim aşaması zorluklarına göre organik zeytinyağı daha pahalı olsa da kesinlikle tercih edilmesi gerekilen zeytinyağı doğal yollarla üretilen olmalıdır.

Hasat dönemi geldiğinde zeytinler toplanarak işe başlanır. Daha sonra zeytinyağının kaliteli olması için hemen işleme girmesi gerekir. İlk önce toplanan zeytinler temizlenir. Ardından kırılma işlemine geçilir. Zeytinin hücre çeperine verilen zarar ile yağ zerreciklerinin katı sıvı yağ ayrımına uygun olarak akışkan bir sıvı elde edilmesi sağlanır. Bir sonraki işlem ise yoğurma işlemidir. Burada zeytin iyice yoğrulur. Kapalı kazanlarda yapılan yoğurma işleminden sonra sıra soğuk sıkım işlemine gelir ve sıkımı da yapıldıktan sonra organik zeytinyağı elde edilmiş olunur.

Naturel Sızma Zeytinyağı

Kusursuz bir zeytinyağı ancak kusursuz zeytinlerden elde edilir. Naturel sızma zeytinyağı içerisinde asit oranı en fazla %0,8’dir. Bundan dolayı en saf doğal zeytinyağı olarak bilinir. Çoğu insan zeytinyağı alırken bu hususa çok dikkat ederler ve her zaman en doğalını tercih ederler.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı