Spor

Olimpik Anneler projesinin sporcuları Tokyo’ya uğurlandı

Dünyanın en büyük kişisel bakım ve temizlik ürünleri şirketlerinden olan ve Fairy, Prima, Ariel gibi markaların üreticisi Procter & Gamble (P&G), sporun sağlıklı ve özgüvenli nesiller için öneminden hareketle 2014 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile birlikte Olimpik Anneler Projesini başlattı. Ardından Türkiye’deki 30’uncu yılı olan 2017’deki bu projesini Olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edecek 30 sporcu ve annesine destek sunarak genişletti. P&G bugün Türkiye’deki 34’üncü yılında atletizm, güreş, halter, taekwondo, karate, okçuluk, rüzgar sörfü, badminton, yüzme, judo, bisiklet, eskrim gibi Olimpik branşlarda mücadele eden 34 sporcu ve annesine madde ve manevi olarak destek oluyor. 

P&G’nin Olimpik Anneler projesiyle desteklediği sporculardan 14’ü kadın 29’u Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanırken bu sporcular aralarında Aliye Demirbağ, Ecem Güzel, Enver Yıldırım, Evin Demirhan, Hatice Kübra İlgün, İbrahim Çolak, Mete Gazoz, Taha Akgül, Uğur Aktaş ve Yasemin Ecem Anagöz gibi şampiyon isimler de bulunuyor. Olimpiyatların başlamasına kısa bir süre kala bu sporcular arasından ilk kafile Tokyo’ya uğurlanırken sporcular, kendilerinin bugünlere gelmelerini sağlayan annelerine “Olimpik Anneler” pankartlarıyla selam verdiler.

“Umutlarımız sporcularımızla beraber, artık “Umutla Tokyo’ya” diyoruz”

Amaçlarının kurumsal vatandaşlık başlıkları ile büyümek olduğunu, yarınlara ancak bu şekilde daha yaşanabilir bir dünya bırakabileceklerini söyleyen P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, özellikle eğitim, sağlık ve spor odaklı projeleriyle çocukların ve gençlerin özgüven gelişimlerine destek olduklarını söyledi. Turnaoğlu “Spor, yarınları iyileştirme amacımız doğrultusunda araçlarımızın başında geliyor. Sağlıklı ve mutlu bir toplum, spor yapmakla yakından ilişkili. Bu kapsamda Türkiye’de ve dünyada uzun soluklu projelerimiz ve sponsorluklarımızla spora destek vermeyi sürdürüyoruz. Bunu yaparken de kendimizi popüler branşlarla sınırlandırmıyoruz. Olimpik Anneler projemizle Türkiye’de çok bilinmeyen olimpik sporları yapan gençlerimize destek oluyoruz. 2014 yılında başlattığımız Olimpik Anneler projemiz, Türkiye’de spor kültürünün gelişmesi ve çocukların spora yönlendirilmesini amaçlayan, tüm spor dallarını kapsayıcı bir proje ve merkezinde de “anneler” yer alıyor. Çünkü çocuğun hayatında en önemli figür anne ve annelerimizi desteklersek, önyargılarını kırmalarına katkıda bulunur ve yüreklendirirsek, çocuklara ve gençlere en büyük desteği sağlayacağımızı biliyorduk” ifadelerini kullandı. Projenin bugün geldiği konumda, Türkiye’deki 34’üncü yıllarında 34 milli sporcuyu desteklediklerinin altını çizen Turnaoğlu, “Sporcularımız arasından 29’u ise Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil etmek için Olimpiyat vizesini aldı ve biz de onları Olimpiyatlara uğurlarken, onları bugünlere getiren annelerine bir saygı duruşu olması için “Olimpik Anneler” pankartlarıyla ufak bir uğurlama düzenledik. Aynı zamanda sporcularımıza olan inancımızı da bir kez daha yinelemek istedik, umarım kendilerine bir nebze de olsa moral aşılayabilmişizdir. Biz sporcularımıza güveniyoruz ve en iyisini yapacaklarına gönülden inanıyoruz. Umutlarımız sporcularımızla beraber ve Olimpiyatlara oldukça kısa bir süre kaldı. Bu nedenle artık “Umutla Tokyo’ya” diyoruz” diye konuştu.

“Annem benim için çok fedakarlık yaptı ve bana her zaman inandı”

Kendisine her zaman hedefler koyduğunu belirten İbrahim Çolak “İlk hedefim Milli Takım’a girebilmek, ikincisiyse Avrupa Şampiyonası’nda madalya kazanmaktı. Bunları başardıktan sonra 2019 yılında Dünya Şampiyonu olarak 3’üncü hedefimi de başardım. Şimdi önümde hedeflerimin en büyüğü var, o da Olimpiyat Oyunları’na katılıp madalya almak. İnşallah Tokyo’da onu da başaracağım. Bu yoldaki en büyük destekçim ise annem. Annem benim için çok fedakarlık yaptı ve bana her zaman inandı. Annelerimizi odağına alan Olimpik Anneler projesiyse bana ve tüm sporculara çok büyük bir manevi destek sunuyor, Tokyo’ya umutla bakmamızı sağlıyor. İşte bu motivasyonun manevi değeri ölçülemez” dedi.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda Altın Madalya’ya ulaşarak tüm Türkiye’yi gururlandıran Taha Akgül ise şöyle konuştu: “Benim en büyük hedefim kürsünün en üst basamağına ikinci kez çıkmak. Bunu bir kez başardım ve yine başarabilirim fakat mindere çıktığınız anda sizi her ne kadar yüzbinlerce insan izlese de aslında orada tek başınasınız. Tam bu noktada aldığınız manevi destek sizin için çok önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle ailemin beni tribünden izlediğini bilmek ve annemin bana dua etmesi benim için kesinlikle çok önemli bir itici güç. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi iş birliği ile hayata geçirilen ve anneleri, çocuklarına destek olmaları konusunda motive eden bir proje olan Olimpik Anneler projesiyle ailem, P&G sayesinde hayatlarının en güzel tecrübesini 2016 Rio Olimpiyatlarında yaşadılar. Bazen ailemle Rio’daki bu anılarımızı konuşuyoruz. Onları dinlerken bu anıların, gerçekten de onların hayatlarındaki en özel anlar olduğunu anlıyorum. Dolayısıyla P&G’nin özellikle annem ve benim hayatımdaki yeri büyük. Bana güvenmeleri ve 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarına sponsor olmaları bizim için çok önemliydi. Şimdi Olimpik Anneler projesiyle bir kez daha Umutla Tokyo’ya, Olimpiyat Şampiyonluğuna ilerliyoruz. İnşallah o sevinci tekrar birlikte yaşamak nasip olur” dedi.

İşte o 29 sporcu

P&G’nin Olimpik Anneler ile desteklediği ve Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’na katılarak Türkiye’yi temsil edecek sporcuları; Ecem Güzel, Dilara Uralp, İbrahim Çolak, Neslihan Yiğit, Ahmet Örken, Buse Naz Çakıroğlu, Busenaz Sürmeneli, Batuhan Çiftçi, Nazlı Savranbası, Bilal Çiloğlu, Mete Gazoz, Yasemin Anagöz, Hatice Kübra İlgün, Nafia Kuş, Berkay Ömer Öğretir, Necati Er, Yasemin Adar, Cenk İldem, Evin Demirhan, Özkan Baltacı, Taha Akgül, Süleyman Atlı, Meryem Bekmez, Serap Özçelik Arapoğlu, Uğur Aktaş, Eray Şamdan, İlke Özyüksel ve Salih Korkmaz’dan oluşuyor.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu