Sponsorlu Bağlantılar

Nargile

Nargile

Nargile, genellikle tütün, melas (şeker özü), su ve çeşitli aromatik maddelerin kullanıldığı bir tütün tüketim yöntemidir. Bu geleneksel tütün tüketim şekli, Orta Doğu, Hindistan ve Asya’nın birçok bölgesinde uzun bir geçmişe sahiptir. Nargile, farklı kültürlerde çeşitli isimlerle anılmaktadır; örneğin, Arap ülkelerinde “shisha” veya “hookah”, Türkçe’de “lüle”, Hindistan’da “hubble-bubble” olarak bilinir.

Nargile, genellikle şu temel bileşenlere sahiptir:

Lüle (Nargile): Genellikle cam, seramik veya metal malzemeden yapılan ve su içinde bulunan bölümdür. Lüle, içine konulan tütün karışımını ve kömürü içerir.

Lüle Başı (Lüle Kasnağı): Lülenin üst kısmında bulunan, tütün karışımının konulduğu bölümdür.

Nargile Tütünü: Özel olarak hazırlanan tütün karışımı, genellikle melas ve çeşitli aroma maddeleri içerir. Nikotin içeriği genellikle daha düşük olup, tütün kullanımının bir türüdür.

Kömür: Nargile kömürü, tütünü ısıtarak dumanın oluşmasını sağlar. Doğal odun kömürleri veya özel olarak hazırlanmış nargile kömürleri kullanılabilir.

Su Kabı: Lülenin alt kısmında bulunan ve içinde su bulunan bölümdür. Su, dumanın filtrelenmesini ve soğumasını sağlar.

Ağızlık: Nargile kullanıcılarının ortaklaşa kullanımı için tasarlanmış, genellikle plastik veya metal malzemeden yapılan ağızlıklar.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Tipobet Giriş Sahabet Sahabet casibom casibom jojobet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 - Solgar -