Sponsorlu Bağlantılar

Makula Deliği Nedir?

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği kısaca göz arkasında oluşan delik olarak bilinir. Gözde görmeyi sağlayan retina, kişilerde net görmeyi sağlayan göz tabakası bölgesidir. Makula deliği; gözde bulanık görme, çarpık görmek gibi sorunlara yol açar. Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bu rahatsızlık, göz ile ilgili bazı rahatsızlıklardan sonra da meydana gelir.

Özellikle kadınlarda görülen makula deliği, göz travmaları sonrasında oluşabilir. Bu hastalık bazen tek gözde görülürken bazı durumlarda her iki gözde de görülebilir. Hastalık, ilk etapta herhangi bir belirti göstermeden başlar. Bu nedenle belli yaşın üstündeki kişilerin düzenli olarak göz muayenesi yaptırması gerekir. Makula deliği hastalığında, erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Makula deliği ve katarakt ameliyatı kısa süreli zor olmayan işlemlerdir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt ameliyatı uzman hekim tarafından detaylı göz muayenesi sonrasında karar verilen cerrahi bir işlemdir. Katarakt, yaşın ilerlemesi ile veya bazı göz rahatsızlıklarından sonra veya genetik yapıdan dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Katarakt görülen kişilerde, görüntü bulanıklığı ve dumanlı bir şekilde görme olayı görülür. Katarakt, bazen hiçbir belirti göstermeyebilir. Ancak detaylı göz muayenesi sonrasında fark edilebilir.

Katarakt tedavisi için genellikle ameliyat gereklidir. Bu hastalık ilaç veya diyet tedavisi ile tedavi edilmesi pek mümkün değildir. Yapılan cerrahi müdahale sonrasında kişilerin şikâyetlerinde büyük oranda azalma görülür. Genellikle başarının çok yüksek olduğu cerrahi işlemlerdir. Katarakt ilk evrelerinde, gözlük kullanımıyla ilerlemesi engellenerek bazı sorunlar ortadan kaldırılabilir. Ancak ileri boyutta katarakt tedavisi için ameliyat zorunludur. Retina dekolmanı ve katarakt tedavisinde, genellikle cerrahi müdahalelere başvurulur.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı kısa süreli ve kolay bir ameliyattır. Ameliyat öncesinde göz çevresi, genellikle lokal anestezi ile uyuşturulur. Küçük bir kesi ile bulanık görüntü oluşmasına neden olan mercek çıkarılır. Çıkarılan mercek yerine, yapay lens yerleştirilerek kişilerin daha iyi görmesi sağlanır. Katarakt ameliyatı, ortalama 30 dakika ile 45 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Hastanın iyileşmesi ortalama, 3 ile 4 haftada tamamlanır. Katarakt ameliyatı ve retina dekolmanı ameliyatı, göz muayenesi sonrasında karar verilen cerrahi işlemlerdir.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği vitreus yapısının bozularak, makulada ayrılması ile ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Retina, gözün net ve renkli görmesini sağlayan bölgedir. Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bu rahatsızlık; göz travması, göz iltihaplanması gibi rahatsızlıklardan sonra da ortaya çıkabilir. Makula deliği, 4 evreden oluşur. Ancak hastalık hangi boyutta olursa olsun tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

Makula deliği denilen göz rahatsızlığı, çok hızlı ilerleyen ve göz kaybına neden olan oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. İlk evrede teşhis edilen makula deliği ameliyatlarında yüksek başarı elde edilir. 4. evrede teşhis edilen bu hastalıkta, ameliyat başarısı düşebilir.

Bu nedenle makula deliği ile ilgili herhangi bir belirti bulunan kişilerin hemen bir göz doktoru ile iletişime geçmesi gerekir. Makula deliği ameliyatı sonrasında, genellikle kişilerde katarakt gelişmesi meydana çıkar. Katarakt ameliyatı kısa süreli ve genellikle başarı ile sonuçlanan ameliyatlardır.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı ciddi bir göz rahatsızlığıdır. Gözün keskin görmesini sağlayan retinada oluşan yırtıklar, tedavi edilmediği takdirde retina dekolmanı hastalığı ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde kalıcı görme sorunlarına neden olan retina dekolmanı, belirtileri görüldüğü andan itibaren hemen müdahale edilmesi gerekir. Retina dekolmanı belirtileri, genellikle cisimleri olduğundan büyük ve küçük görme, görüş azalması, sinek uçuşmaları bulunur. Retina dekolmanı ve makula deliği belirtileri görüldüğünde bir retina uzmanına muayene olunması gerekir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı