Sponsorlu Bağlantılar

Kramponu kim buldu? En iyi krampon markaları ve Geçmişten Günümüze Krampon Tarihçesi

Kramponu kim buldu? En iyi krampon markaları ve Geçmişten Günümüze Krampon Tarihçesi

 Futbolun olmazsa olmazı krampon ayakkabı günümüze gelene kadar pek çok farklı gelişme göstermiş ve günümüzde hâlâ bazı değişimler yaşamaktadır. Tek amaç sporcunun ayak sağlığı ve başarıya ulaşmasıdır.    

1526 yılında 8. Kral Henry tarafından bulunan ilk krampon ayakkabı 500 gram ağırlığındaydı. Neredeyse tamamı deriden yapılan krampon ayakkabılar çok ağırdı fakat yine de ayak sağlığına zarar vermiyordu. 1800’lü yıllarda ise futbol daha da gözde bir spor oldu ve bu yıllarda ilk çivili ayakkabı üretildi. Bu sayede ilk modern krampon ayakkabı üretilmiş oldu.

1920’li yılların başlarında krampon ayakkabı tek tük üretiliyordu. En ünlü üreticiler ise Gola, Hummel ve Dassler Brothers idi. Bu üç kişi tarafından üretilen krampon ayakkabılar o zamanın şartlarında çok kaliteliydi. Dassler Brothers dillere destan bir krampon ayakkabı üretti ve ayak bileğini inceleyerek ayağa daha uyumlu bir krampon ayakkabı ortaya çıkardı.

 

1954 Yılında Krampon Ayakkabı

1954 yılında Krampon ayakkabı futbol tarihinde bir ilk oldu. Alt çivileri değişen ilk krampon ayakkabı bu yıllarda üretildi. Böylece Almanya ve Hollanda arasında gerçekleşen maçı Almanya kazandı. Hollanda ise yağan yağmurda ağırlaşan krampon ayakkabıları ile maçı kaybetti. 1960 yıllarında ise ilk bileksiz krampon ayakkabı üretildi. Adidas tarafından üretilen bu krampon ayakkabılar kullanıcılarına inanılmaz özgür bir hareket alanı verdi. Rahatlığı ise herkesi şaşırtıyordu.

1960’lı yıllarda üretilen bileksiz krampon ayakkabılar ile futbolcuların hızı yükselmiş ve futbol tarihinde yeni kurallar ortaya çıkmıştır. Puma ve Hummel markaları ise Adidas’ın en büyük rakibiydi. Bu yıllarda yapılan Dünya Kupası maçında oyuncuların birçoğu bu krampon ayakkabıları kullanıyordu. 1979 yılında ise ilk Kanguru derisinden üretilen krampon ayakkabı üretildi.

12 çivili üretilen bu krampon ayakkabılar o yılların en çok satılan ürünleri oldu. Birçok efsane oyuncu bu krampon ayakkabıyı giyerek tarihe geçti. 1994 yılında ise Liverpool tarafından üretilen krampon ayakkabılarda kauçuk malzeme kullanılmış ve topu yakalama performansı arttırılmıştı. İlk yıllarda Adidas bu fikre olumsuz baksa da karlı havalarda topun iyi tutulduğunu görünce bu fikre olumlu bakmaya başladı.

 

Siyah Beyaz Krampon Ayakkabı

Siyah beyaz krampon ayakkabı 1998 yılında üretildi. Bu krampon ayakkabılar oyunculara büyük bir hız kazandırdı. İncecik ve sentetik olarak üretilen bu tür krampon ayakkabılar yalnızca 200 gram ağırlığında üretildi. İlk yıllara oranla 300 gram bir fark yaratıldı. 2000’li yıllarda ise ilk bombayı krampon ayakkabı alanında Nike ve Adidas tarafından yapıldı. Bu dönemde yapılan krampon ayakkabılar daha hafif ve daha konforluydu.

Farklı renk ve desenleriyle meydana çıkan bu krampon ayakkabılar topu tutuş hızıyla ve rahatlığıyla o yılların en gözde ayakkabısı haline geldi. 2014 yılında ise çorabı anımsatan ve bileği saran bir krampon ayakkabı üretildi. Aynı yıl dünyanın ilk bağcıksız krampon ayakkabısı üretildi.

 

 

Günümüzde Krampon Ayakkabı

Şimdiki yıllarda çivileri sağlam, değiştirilen, ayağı saran, top hızını yakalayan, kullanıcılara konfor sağlayan krampon ayakkabılar kullanılmaktadır. Pek çok sporcu kaliteli ve teknolojiye uyumlu krampon ayakkabılar sayesinde en zor maçları bile kazanabiliyor. Fiyatları değişken olan krampon ayakkabıların üretimi ve satışı pek çok mağazada ve internet sitesinde yapılıyor.

Krampon ayakkabılar sayesinde birçok kişi sağlığını koruyarak adım adım başarıya ulaşıyor. Sizler de futbol hayatınızda krampon ayakkabı kullanarak başarıyı yakalayabilirsiniz. Bu sayede kendinizi geliştirerek başarılı bir futbolcu olabilirsiniz. Büyük futbolcular da krampon ayakkabılar sayesinde başarıya ulaştı. https://www.playsports.com.tr/ sitesinden aradığınız krampon ayakkabıyı bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı