Ekonomi

Kıymetliler haftaya yeşil bir başlangıç yaptı

FED toplantısının gerçekleşeceği haftada altın yeşilde bir başlangıç yaptı. 1777 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu dar denecek bir bant içerisinde hareket etti. Piyasalar bir yandan FED kararını beklerken, bir yandan enflasyona dair kaygıları fiyatlamaya çalışıyor. Kereste fiyatından, bakır fiyatına kadar emtia fiyatlarındaki yükseliş piyasalardaki enflasyon kaygılarını artırmaya devam ediyor. Ancak emtia fiyatlarındaki yükselişin henüz altın fiyatına yeteri kadar yansımamışken, altın 1780 dolar/onsun üzerinde tutunmaya çalışıyor.  Dünkü seansı da 1781 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan sarı maden yüzde 0,2 kazancı hanesine yazmış oldu. 

 

Gümüş de haftaya pozitif bir başlangıç yaparak altına uyumlu şekilde artıda bir kapanış yaptı. 26 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 26,22 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 0,8 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin 1231 dolar/ons seviyesinde seansa başladıktan sonra, 1250 dolar/ons seviyesine kadar uzandı. Seans sonunda 1247 dolar/ons seviyesinden dengelenen platin yüzde 1,3 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, rekor yükselişinde 2950 dolar/onsla yeni bir zirve kaydetmiş oldu. Seansı ise 2929 dolar/ons seviyesinden tamamlarken yüzde 2,3 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda haftanın ilk gününde altın işlemleri 0,25-0,50 dolar/onsla gerçekleşirken, Borsa İstanbul’da işlem hacmi düşük seyretti. Toplamada 1.112 kg altın, 2.822 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı