Sağlık

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı, erkeklerde meydana gelen ve meme büyüme sorununun giderilmesi için uygulanan bir ameliyattır. Erkeklerde meme küçültme için yapılan Jinekomasti ameliyatı sadece deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. 

İstatistiklere bakıldığında Jinekomastinin her üç erkekten birinde görüldüğü bilinmektedir. Ülkemizde özellikle ergenlik dönemindeki erkekler Jinekomasti görülme oranı ise %34,6 değerlerindedir. 

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti pek çok farklı nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Ancak genel olarak testosteron ve östrojen hormonlarındaki dengesizlik ve düzensizlikten dolayı Jinekomasti oluşabilmektedir. 

Kişinin vücudundaki testosteron oranı azalır ve östrojen hormonu artarsa Jinekomasti meydana gelebilir. Ancak vücutta meydana gelen bu hormonal değişiklerin de pek çok farklı nedeni olabilmektedir. 

Kullanılan bazı ilaçlardan dolayı da Jinekomasti oluşabilir. Özellikle prostat büyümesine engel olan ve prostat kanseri için kullanılan ilaçlar sorunu tetikleyebilir. 

AIDS tedavisinde ve anksiyete için kullanılan bazı ilaçlar da Jinekomastiye neden olabilir. Kişinin yaşadığı çeşitli sağlık sorunları da vücuttaki hormonların dengesini bozabilmektedir. Jinekomastiye neden olan sağlık sorunları şu şekilde sıralanabilir:

Tümörler

Böbrek üstünde, testiste veya hipofiz bezinde bulunan bazı tümörler hormonları daha yakından etkileyerek erkeklerde meme büyümesi sorununun olmasına neden olabilir. 

Böbrek Yetmezliği

Jinekomasti sorunu yaşayan kişilerin belirli bir kesiminin hemodiyaliz hastalarının olduğu bilinmektedir. Böbrek yetmezliği Jinekomasti hastalığını tetikleyen bir sağlık sorunudur. 

Karaciğer Yetmezliği ve Siroz

Karaciğerde meydana gelebilen bazı sorunlar ve siroz gibi hastalıklar da hormonların değerinin bozulmasına neden olarak Jinekomasti sorununun oluşmasına neden olabilir. 

Açlık ve Malnütrisyon

Kişi uzun süre ve aşırı aç kaldığı zaman vücut kendini korumaya alarak testosteron seviyesini düşürecektir. Ancak testosteron seviyesi düşerken östrojen seviyende herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Bu da Jinekomasti oluşmasına neden olabilir. 

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik döneminden itibaren erkeklerde Jinekomasti meydana gelebilir. Jinekomasti belirtisi ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Meme uçlarından sıvı gelmesi
  • Göğüslerde gözle görülür derecede şişlik
  • Ağrı ve göğüs uçlarında ve çevresinde meydana gelen hassasiyet

Jinekomasti teşhisi için ilk olarak memelerin el ile muayenesi yapılmaktadır. El ile muayene sırasında memelerde bulunan kitleler ele gelebilmektedir. 

İlk muayene aşamasından sonra Jinekomasti teşhisinin tam olarak konulabilmesi için bazı testler yapılmakta ve USG bulguları ile tam teşhis konulmaktadır. 

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Jinekomasti nasıl geçer sorusunun yanıtı kişinin yaşadığı hormonal bozukluğa göre değişebilmektedir. Jinekomasti tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için ilk olarak Jinekomasti tipinin belirlenmesi gerekmektedir. Pek çok farklı sınıfa ayrılan Jinekomasti için ilaç veya ameliyat tercih edilebilmektedir. 

Devlette Jinekomasti ameliyatı yapılarak kişinin daha etkin ve sağlıklı şekilde sağlık sorunundan kurtulması sağlanabilmektedir. Ancak yapılacak olan ameliyatlar da yine Jinekomasti tipine göre değişebilmektedir. 

Örneğin glandüler tip Jinekomasti sorununda meme dokusu oldukça sert olduğu için cerrahi bir müdahale ile çıkartılması gerekmektedir. Ancak karışık tip Jinekomasti sorununda doku fazlalığı ile birlikte yağ fazlalığı da görülebilmektedir. 

Bu gibi durumda ise cerrahi müdahale ile birlikte Liposuction yöntemi de tercih edilebilmektedir. Liposuction ile Jinekomasti ameliyatı en sık yapılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Meme bölgesindeki fazla yağ dokuları çok daha sağlıklı bir şekilde bu sayede vücuttan temizlenmektedir. 

Jinekomasti ameliyatı fiyatları doktora ve uygulanacak olan ameliyat yöntemine göre farklılık gösterebilmektedir. Jinekomasti ameliyatı fiyatları ile ilgili net bir bilgi sahibi olmak için doktorun genel bir muayene yapması şartı bulunmaktadır. 

Jinekomasti İlaçla Tedavi Edilir Mi? 

Jinekomasti ilaçla tedavi edilir mi sorusu hastalar tarafından sıkça merak edilmektedir. Ancak Jinekomasti sorununun neden meydana geldiği ve sorunun büyüklüğü ilaç ile tedavi edilip edilmeyeceğine göre değişebilmektedir. 

İlaçla tedavi yönteminin hasta için uygulanıp uygulanmayacağı ise detaylı bir muayene sonrasında doktor tarafından verilecek karar ile netleşmektedir. İlaçla tedavi yönteminin yanı sıra kişinin yaşam tarzını değiştirmesi de yine erkeklerde meme büyümesi sorunun tekrarlamaması adına oldukça önemlidir. 

Özellikle alkol kullanımı gibi bazı etkenler de Jinekomasti oluşmasına neden olduğu için kişinin daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemesi tavsiye edilmektedir. Yüzme, spor, egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi önemli faktörler Jinekomasti hastalığının önüne geçmede oldukça önemlidir. 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devlette Jinekomasti ameliyatı sonrasında kişinin daha sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmesi için bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrasında herkesin iyileşme dönemi birbirinden farklıdır. 

Çünkü kişi için tercih edilen ameliyat tekniği de farklılık göstermektedir. Eğer Jinekomasti ameliyatı sırasında Liposuction gibi farklı teknikler de kullanılıyor ise iyileşme süreci biraz daha konforlu geçebilir. 

Ancak yağ dokularının hızlı gelişmesinden kaynaklı Jinekomasti meydana gelmiş ise vaser veya lazer Liposuction teknikleri uygulanmaktadır. Kişi ortalama olarak 3 haftalık bir iyileşme süreci sonunda günlük yaşantısına devam edebilmektedir. 

Jinekomasti ameliyatları genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Ancak bazı Jinekomasti ameliyatlarının lokal anestezi altında uygulandığı da bilinmektedir. Her iki durumunda da kişi ameliyat sonrasında aynı gün veya ertesi gün hastaneden taburcu olabilmektedir. 

Genel anestezi altında Jinekomasti ameliyatı olan kişiler en az bir gece hastaneden gözetim altında kalabilir. Ancak herhangi bir ek sağlık sorunu veya risk faktörü yok ise genel anestezi sonrasında kişi kendine geldikten sonra taburcu edilmektedir. 

Liposuction ile Jinekomasti ameliyatı sonrasında bazen şişlik veya ödem görülebilmektedir. Ancak bu semptomlar ameliyat sonrasında kendiliğinden bir hafta içerisinde geçebilmektedir.

Jinekomasti hakkında daha detaylı bilgiyi https://www.yucelsarialtin.com/jinekomasti/ adresiden alabilirsiniz.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu