Ekonomi

Jeopolitik belirsizlikler

 

Devam eden jeopolitik belirsizlikler ve Powell’ın önümüzdeki toplantıda 50 baz puan faiz artırım sinyaline karşın borsalarda yükseliş isteği sürüyor. Dün pozitif bölgede kapatan ABD borsaları bu sabah vadelilerde de alıcılı. Avrupa vadelilerinde de yükseliş gözlenirken, MSCI Asya Pasifik endeksi %1’in üzerinde primli. Powell’ın ABD ekonomisinin faiz artışına karşı dayanıklı olduğunu söylemesi, Çin’in piyasalara destek sözü, hisselerin enflasyona karşın koruma görevi ve teknik görünüm borsaları destekliyor olabilir. Yurtiçinde de yine enflasyonist ortamın dışında şirketlerin hisse geri alımları, güçlü 2022 beklentileri, yatırım haberleri ve temettü dönemi ile Borsa İstanbul’a yönelik alım iştahı dün de devam etti. Yurtdışı borsalarda bu sabah gözlenen yükseliş ve endekste yakalanan momentum ile birlikte BIST100 endeksi bugün de alıcılı seyredebilir. Olası yükselişlerde öne çıkan hedefler 2.208 ve 2.223 seviyelerinde.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Fed üyelerinde, faiz artırımı sürecinin hızı konusunda görüş ayrılıkları gözlenmeye başladı. St. Louis Fed Başkanı Bullard, Fed’in faz artışı ve bilanço küçültme konusunda hızlı olması ve enflasyonu kontrol altında tutmak için agresif şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtti. Bullard, Fed’in geçen haftaki 25 baz puanlık faiz artış kararına muhalefet ederek 50 baz puanlık faiz artışını desteklemişti. Atlanta Fed Başkanı Bostic’in ise, Ukrayna savaşının oluşturduğu belirsizlik nedeniyle 2022’de 6 ve 2023’te 2 faiz artışına daha sıcak baktığını belirterek daha ılımlı bir yaklaşım benimsediği görüldü.

ECB üyesi Villeroy, enflasyon beklentilerini çıpalamak için ECB’nin para politikasını normalize etmesi gerektiğini belirtti. Enerji fiyatlarındaki değişime aşırı tepki vermemeleri gerektiğini, bundan ziyade enflasyon trendine odaklanmaları gerektiğini vurguladı.  Diğer bir üye Guindos ise en kötü senaryoda dahi bu sene için %2’lik büyüme tahmin edildiğini ve bu sebeple stagflasyon riskini olasılık dahilinde görmediğini belirtti.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

Bugün piyasaların odak noktasında TSİ 15’te Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Fed Başkanı Powell, önceki günkü konuşmasında, Fed’in bir veya birden fazla toplantıda federal fonlama oranını 25 baz puanın üzerinde artırarak daha agresif hareket etmenin uygun olduğuna karar vermesi durumunda bunu yapacağını ve ayrıca mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artışının mümkün olduğunu belirterek önceki konuşmalarına göre daha şahin bir tutum sergilemişti. Ayrıca TSİ 18.45’te San Francisco Fed Başkanı Daly’nin ve TSİ 22’de St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın konuşmaları takip edilecek.

Ayrıca ABD tarafında, TSİ 17’de şubat ayına ilişkin yeni konut satışları verisi takip edilecek. Ocak ayında yeni konut satışları, yüksek seyreden konut fiyatları, artan mortgage faizleri ve Omicron kaynaklı vakalardaki artışın etkisiyle aylık %4,5 düşüş sergilemişti.

Avrupa tarafında ise, Euro Bölgesi’nde TSİ 18’de mart ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi takip edilecek. Euro Bölgesi’nde şubat ayına ilişkin tüketici güveni, Omicron varyantına karşı uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin birçok Avrupa ülkesinde hafifletilmesine yönelik adımların atılmaya başlanmasına karşın artan enflasyonist baskıların etkisiyle -8,5’ten -8,8 seviyesine gerilemişti. Tüketici güveninin mart ayında ise, özellikle Rusya ve Ukrayna krizinin, enflasyon ve tüketici talebi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle -12,9’a gerilemesi bekleniyor. 

Bunun yanında, İngiltere’de TSİ 10’da şubat ayına ilişkin TÜFE verisi açıklanacak. İngiltere’de ocak ayına ilişkin TÜFE, yıllık bazda %5,5’e yükselmiş ve böylece Mart 1992’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. BoE, geçen haftaki toplantısında, sıkı istihdam piyasası ve artan enflasyonist baskılar nedeniyle beklentilerle uyumlu olarak politika faizini %0,25 artırarak %0,75’e çekmişti. Banka’nın karar metninde, enflasyonun önümüzdeki dönemde Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın da etkileriyle yükselmesinin ve  bu sene 2. çeyrekte %8’e yakın bir enflasyon görülmesinin beklendiği ve daha sonrasında daha yüksek rakamlar görülebileceği belirtilmişti. Bu kapsamda, İngiltere’de şubatta TÜFE’nin aylık %0,6 artması ve yıllık ise %5,9’a ulaşması bekleniyor.

Öte yandan, TSİ 15’te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Nagel’in konuşması takip edilecek.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da mart ayına ilişkin tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi şubat ayında aylık %2,8 düşüşle 71,2 seviyesine gerilemişti. Tüketici güveni hesaplamasına dahil edilen alt endekslerin tamamında düşüş görülmüştü.  Ukrayna ve Rusya arasındaki krizin tüketici güvenine olan yansımalarını bu ayki tüketici güveni verisinde görmüş olacağız. Tüketici güven endeksi öncesinde yayınlanan Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi ise şubat ayı nihai değeri 45,32’den mart ayında %2,1 düşüşle 44,36’ya gerilemişti. 

         Kaynak: TÜİK, Bloomberg HT.
Ayrıca TSİ 10’da TÜİK tarafından ocak ayına ilişkin dış ticaret endeksleri yayınlanacak. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesi ile bulunan dış ticaret haddi aralıkta aylık bazda %1,4 artarken, yıllık bazda %15,2 düşmüştü ve geçtiğimiz yılın aynı ayıyla kıyaslandığında 97,65’ten 82,79’a gerilemişti.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları, Tokat Yeni Havalimanı’na uçuşlarının 25 Mart’ta başlayacağını bildirdi.

3 Mart 2022 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

 

 
Borsa İstanbul Endeks Değişiklikleri: Borsa İstanbul Genel Müdürlüğünce; BIST 100, BIST 50, BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST Sürdürülebilirlik endekslerinde 2022 yılı ikinci üç aylık dönemi için (01.04.2022-30.06.2022) aşağıdaki tabloda yer alan değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir. Tablo için tıklayınız…

Demir-Çelik: Dünya Çelik Birliği (Worldsteel) verilerine göre küresel ham çelik üretimi, Şubat’ta 2021’in aynı dönemine kıyasla %5,7 azalarak 142,7mn tona geriledi. Söz konusu dönemde Çin’in üretimi %10 azalarak 75mn tona düştü. Dünyanın en büyük çelik üreticisi konumundaki Çin’in üretimi Ocak’ta da %11,2 azalmıştı. Japonya’nın üretimi %2,3 azalarak 7,3mn ton olurken, Almanya’nın üretimi %3,8 artışla 3,2mn tona, ABD’nin üretimi de %1,4 yükselişle 6,4mn tona çıktı. Türkiye’nin ham çelik üretimi ise Şubat’ta geçen yılın aynı dönemine göre %3,3 azalarak 3mn tona geriledi. Şubat ayı verisiyle birlikte, yılın ilk 2 ayındaki küresel ham çelik üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre %5,5 azalarak 299,4mn tona geriledi.

Kovid-19: ABD’li ilaç şirketi Pfizer anlaşma kapsamında yoksul ülkelere koronavirüse karşı geliştirdiği “Paxlovid” adlı haptan 4 milyon adet satacak. New York merkezli ilaç şirketinden yapılan açıklamada Unicef’le yapılan anlaşma kapsamında orta gelirli bazı Afrika ülkeleri de dahil birçok ülkeye toplam 4 milyon doz satış yapılacağı belirtildi. İlaç tedariğinin Nisan ayında başlayacağı ve yıl boyu süreceği ifade edildi. Söz konusu hapın klinik deneylerinde Kovid vakalarının hastaneye yatış veya ölümleri yaklaşık yüzde 90 oranında düşürdüğü belirtilmişti. Şirketin CEO’su Albert Bourla konu hakkında yaptığı açıklamada “Unicef ile işbirliği yaparak Kovid-19 vakalarının tedavisi için Paxlovid’i mümkün olduğunca hızla ve uygun fiyatla tedariğini sağlamak stratejimizin önemli bir parçasıydı ” ifadelerini kullandı. Kaynak: Bloomberght

 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

 

Gediz Ambalaj Sanayi (GEDZA):  Şirketin bağlı ortaklığı Gediz Plastik Petrol Turizm Taş. San. ve Tic. A.Ş.’nin, Gediz Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’ne Güneş tipi üretim santrali (GES) için yapmış olduğu başvuru kabul edilmiş olup öz tüketim amaçlı 2260 kw için bağlantı anlaşmasına ilişkin çağrı mektubunun bağlı ortaklığa ulaştığı ve yatırıma ilişkin çalışmaların devam ettiği açıklanmıştır.

Kafein Yazılım (KFEIN): Şirket ile Türkiye’de faaliyet gösteren kurumsal bir müşterisinin yurt dışı merkezli satın alma departmanı arasında, %51 iştiraki Karmasis Bilişim Çözümleri Tic. A.Ş’ nin “Dataskope” ürününün lisans satışı ve implementasyonuna ilişkin toplam 870bin USD + KDV bedelli tedarik sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme ilgili lisans, kurulum, eğitim ve 3 yıllık yazılım güncelleme ve bakım desteğini kapsamaktadır.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR): Şirketin Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından düzenlenen, 24.02.2022 tarihli, “2022 YILI DİCLE EDAŞ MARDİN 2. GRUP TESİS YAPIM İŞİ” ve “2022 YILI DİCLE EDAŞ DİYARBAKIR 3. GRUP TESİS  YAPIM İŞİ” ihalelerinde en avantajlı teklifi sunarak 1.sırada yer aldığı ve ihale sonuçlarının kesinleşmesi için, ihale komisyon kararının bekleneceği duyrulmuştu. Bahse konu ihalelerin, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin ilgili yazısıyla; “24/02/2022 ve 25/02/2022 tarihlerinde ihaleleri yapılan,  2022 Yılı Dicle EDAŞ Tesis Yapım İşleri hedeflenen fiyata ulaşılamadığından ve ihalelere konu işlerin  keşiflerinde yapılan değişiklikler  sebebiyle,  İhale Değerlendirme Komisyonu tarafından iptal edildiği” açıklanmıştır.
 
FAİZ PİYASALARI

 

Salı günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde gerçekleşti. TCMB dün 50 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 274 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,29 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,29-%2,39 bandında hareketin ardından %2,38 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 20 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 45 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu