Sponsorlu Bağlantılar

ISO 45001 2018 İş Güvenliğinde Neleri Değiştirdi?

ISO 45001 2018 İş Güvenliğinde Neleri Değiştirdi?

Şirketlerin kalite yönetim sorumluları tarafından son dönemlerde en çok sorulan soruların başında “ISO 45001” ile OHSAS kıyaslandığında İŞ hayatımızda neleri değiştirdi sorusu oluyor.

Sorunun aslında kısa bir yanıtını vermek mümkün ancak uygulamada işler biraz daha karışıkmış gibi gelebiliyor. Önce sorunun kısa yanıtıyla başlayalım. Aslında nerdeyse pek bir şey değiştirmedi. En azından uygulanması yönünde şirketlerin yapması gereken doküman uygulamaları pek yok. Özellikle temel seviyede iso 9001 kalite yönetim sistemine sahip bir şirketin sadece eski ohsas yapısını 2015 revizyonuna zaten uygun hazırlanmış iso 9001 yönetim sistemi içerisinde ayrı bir iş güvenliği prosesi açarak eski ohsas doküman ve kayıtlarını bu klasöre taşımaları yeterli.

Şimdi yukarıdaki cevapla birlikte sanıyorum temel kalite yönetim sisteminin 2015 güncellemesine zaten uygun olan şirketlerin kalite sorumluları tam olarak ne demek istediğimizi anlamışlardır. Ancak sıfırdan sistem kurulumu yapacak olan şirketlerde görevli kalite liderlerinin ne yapması gerektiğine dair bazı küçük ipuçlarını açıklamak isterim.

Önce muhakkak ilgili standartları buradaki TSE’nin standard satın alma sayfasında açıklandığı şekilde, kurumsal üyelik ve sadece kredi kartı ile üye olup satın almaları ve ilgili güncel standartları (örneğin iso 45001 ve iso 9001 gibi) satın alıp indirmeleri gerekiyor.

Bu aşama geçildikten sonra standarttaki kuruluşun bağlamı, liderlik, destek, operasyonel faaliyetler sırasıyla ilerleyen standart adımlarını burada olduğu gibi dokümante etmeleri (prosedürler, talimatlar, prosesler gibi) gerekiyor.

Bu temel adımların tamamlandığı şirket içerisinde insan kaynakları yöneticilerinin mutlaka iso 9001 ve 45001 ile ilgili farkındalık eğitimlerini, temel ve uygulama eğitimlerini almaları gerekiyor. Bu eğitimleri şirket içinden veya satın alma yoluyla şirket dışından elde etmeleri mümkün.

Yani anlatmak istediğimiz eğer iso 9001 ve 45001 için belgelendirme denetimlerine girilecekse bu standartların şirket içerisinde en az 2-3 aylık uygulamalarına sahip olmaları gerekiyor. Sadece dokümanları hazırlayarak iso belgesi denetimlerine girerseniz denetimi geçemeyebilirsiniz.

Konuya geri dönecek olursak açıkladığımız tüm detaylara dikkat ederseniz esasen eski OHSAS ile iso 45001 geçişi arasında uygulama açısından pek bir fark olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Herhangi bir şirketin eski ohsas ile yeni iso 45001:2018 geçişi öncesinde belgelendirme fiyat teklifi ve danışmanlık gibi konularda nereden başlayacağını bilmiyorsa buradaki gibi bir şirketten yardım alması işlerin daha hızlı ve kolay yürütülmesi için elzem olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı