Gündem

İletişim Başkanlığı’ndan “Yükselen Afrika Jeopolitiğinde Türkiye-Senegal İlişkileri” paneli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Senegal ziyareti öncesinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından “Yükselen Afrika Jeopolitiğinde Türkiye-Senegal İlişkileri” başlıklı bir panel düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Senegal ziyareti öncesi düzenlenen panelde, iki ülke arasında ilişkilerin ve ekonomi, ticaret, kültür, eğitim, sağlık gibi alanlarda iş birliğinin geliştirilmesine yönelik hususlar ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Türkiye, Afrika kıtasının parlayan yıldızı olarak görülen Senegal ile ilişkilerine büyük önem atfediyor. Türkiye ve Senegal arasında siyasi, kültürel ve diplomatik alanlarda gelişen ilişkiler, ekonomik ve ticari ilişkilerimize de yansıyor.” dedi.

Panelde; ayrıca güvenlik, savunma sanayii ve teknoloji transferi alanlarında iş birliği imkanlarının iki ülkenin de faydasına olacak şekilde sürdürülebilmesi için yapılabilecek katkılar ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaptığı değerlendirmede, panelin iki ülke arasında ilişkilerin çok boyutlu bir seviyeye taşınması noktasında katkı sunacağını belirtti.

Türkiye’nin 2003 sonrası başlattığı Afrika açılımının katlanarak kayda değer bir yatırıma dönüştüğüne işaret eden Altun, Senegal’in de bu bağlamda Türkiye için önemli bir ortak olduğunu vurguladı.

Altun, Türkiye ve Senegal arasında siyasi, kültürel ve diplomatik alanlarda gelişen ilişkilerin ekonomik ve ticari ilişkilere de yansıdığına dikkati çekerek, “Türkiye, Batı Afrika’ya giriş kapısı olarak nitelendirilen ve kıtanın parlayan yıldızı olarak görülen Senegal ile ilişkilerine büyük önem atfediyor. Geçmişten gelen güçlü ilişkilerin daha da artarak gelişeceğine inanıyoruz.” dedi.

Panelden detaylar

Moderatörlüğünü Türkiye Cumhuriyeti Dakar Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın yaptığı “Yükselen Afrika Jeopolitiğinde Türkiye-Senegal İlişkileri”  paneline Senegal’den Timbuktu Enstitüsü-Afrika Barış Çalışmaları Merkezi Direktörü Dr. Bakary Sambe ile Senegalli Türkiye Mezunları Derneği Başkanı ve 3MD Energy Şirketi CEO’su Momar Diouf; Türkiye’den ise Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mürsel Bayram konuşmacı olarak katıldı.

Büyükelçi Prof. Dr. Kavas, panelin açılışında yaptığı konuşmada Senegal-Türkiye ilişkilerinin 60’ıncı yılı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Senegal’e yapacağı ziyaret vesilesiyle Dakar’da Batı Afrika’nın en modern ve büyük stadyumu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Dakar Büyükelçiliğinin yeni hizmet binasının açılışının yapılacağını ifade etti.

Timbuktu Enstitüsü-Afrika Barış Çalışmaları Merkezi Direktörü Dr.  Sambe de 2000’li yılların başından itibaren Türkiye’nin dış politikasında Afrika’ya dönük olarak çok büyük inisiyatifler üstlendiğini dile getirerek, Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile bölgesinde ve Afrika’da karşılaşılan çatışmalarda da başarılı bir arabuluculuk yürüttüğünü vurguladı.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mürsel Bayram ise yaptığı sunumda Türkiye’nin gelişen ekonomisi ve yükselen gücüyle Afrika ile ilişkilerini uluslararası konjonktürde daha ileri taşıma gayretinde olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika’ya yönelik liderlik diplomasisi uyguladığını belirten Bayram, “Afrikalı olmayıp da Afrika’yı bu kadar sık ziyaret eden başka bir devlet başkanı yok; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ülkelerinin bu kadar sık ziyaret etmesi ve Türkiye’nin taleplerini doğrudan muhataplarına iletmesi çok kıymetli” dedi.

Senegalli Türkiye Mezunları Derneği Başkanı ve 3MD Energy Şirketi CEO’su Momar Diouf da Türkiye ile Senegal’in diplomatik ilişkilerinin iyi bir düzeyde olduğuna işaret ederek, bu ilişkilerin diplomaside kalmaması, eğitim alanına da yansıması gerektiğini sözlerine ekledi.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu