Gündem

Çin’in yeni elektrikli otomobili Nio, gelecek yıl Almanya’da satışa sunulacak

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio, çok sert bir rekabet ortamının hüküm sürdüğü Avrupa piyasasına giriyor. Çinli elektrikli araç üreticisi Nio, 2022 yılından itibaren Almanya’da da boy göstererek Mercedes Benz, BMW ve Audi gibi markalarla rekabete girişecek. Nio’nun kurucusu William Li, Der Spiegel dergisine verdiği röportajda gelecek yıldan itibaren Almanya’da araç ve hizmetlerini sunmaya başlayacaklarını umduğunu açıkladı. Nio, ilk Avrupa ülkesi olarak bu yıl Norveç’te satışlarına başladı.

William Li’ye göre Nio türünden markalara yönelen talebin yüzde 85 kadarı Çin, ABD ve Avrupa’dan geliyor. Shanghai’de yerleşik Nio firmasının satış sayıları şimdilik rakiplerinin gerisinde ancak şirket bu yılın ilk yarısında dünya çapında ancak 42 bin kadar araç teslimatı yapmayı planlıyor.

2014’te kurulan otomobil üreticisi, şimdiye değin piyasaya elektrikle işleyen araçlardan sadece SUV ve Crossover modelleri sundu. Ancak 2022 yılının ilk çeyreğinde beş metre boyunda lüks bir limuzin piyasaya sürülecek. Bu yılın başında sergilenmiş olan dört kapılı ET7 de, 150 kilovat saatlik katı madde aküsüyle donanmış olacak ve böylece bin kilometreden fazla bir özerkliğe sahip olacak.  

Nio’nun bir özelliği de, alıcının bu e-otomobili aküsüz/pilsiz olarak satın alabilmesi. Böylece arabayı edinen, herhangi bir akü kiralayabilecek ve onu bir başkasıyla değiştirebilecek. Bu amaçla Nio Çin’de, sayısı bu arada 200’ü aşmış olan otomatik değiştirme istasyonlarıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bu istasyonlarda bir robot, birkaç dakika içinde boş aküyü alıp onun yerine bir yenisini monte edebiliyor. Bu durum, özellikle uzun yolculuklarda rahatlatıcı bir faktör olarak göze çarpıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı