Gündem

Çin’in ASEAN ve RCEP ülkeleriyle ticaretinde artış

Çin Gümrük Genel İdaresi’nden bugün açıklanan verilere göre, yılın ilk dört ayında, dış ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 artarak, 12 trilyon 580 milyar yuana (1 trilyon 877 milyar ABD doları) ulaştı.

Veriler, Ocak-Nisan döneminde, ülkenin ihracat hacminin yıllık bazda yüzde 10,3 artarak 6 trilyon 970 milyar yuana, ithalat hacminin ise yüzde 5 artışla 5 trilyon 610 milyar yuana ulaştığını gösterdi.

Veriler ayrıca, Çin’in ASEAN’la yaptığı ticaretin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 artarak 1 trilyon 840 milyar yuana ulaştığını, ASEAN’ın Çin’in en büyük ticaret ortağı konumunu sürdürdüğünü gösterdi.

Verilere göre, Çin ile Kuşak ve Yol güzergahında bulunan ülkelerle ticaret hacmi yıllık bazda yüzde 15,4 artarak 3 trilyon 970 milyar yuana, Çin ile RCEP’e üye diğer 14 ülkeyle ticaret hacmi yüzde 3,9 artarak 3 trilyon 840 milyar yuana ulaştı. Veriler, Çin’in dış ticaret yapısının sürekli iyileştiğinin işareti olarak kabul ediliyor.

Çin Gümrük Genel İdaresi İstatistik ve Analiz Dairesi Başkanı Li Kuiwen, Çin’in dış ticaretinin gittikçe zorlaşan bir ortamda büyümeyi sürdürmesinin, Çin ekonomisinin dayanıklılığını ve güçlü potansiyelini yansıttığına işaret etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu