Gündem

Çin’de e-otomobil aküsü üretimi kasımda yüzde 120 arttı

Çin’in yeni enerjili araçların çalışması için ürettiği akü hacmi, kasım ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla 28,2 gigavatsaate çıkarak yüzde 121,8 oranında arttı. Bu artışta yeni enerjili araç endüstrisinin ciddi bir patlama yapması etkili oldu. Çin Otomotiv Akü İnovasyon Birliği’nin verileri, lityum-demirfosfat akülerinin üretiminin geçtiğimiz ay içinde 17,8 gigavatsaate ulaştığını ve bir önceki yıla kıyasla yüzde 229,2 oranında yükseldiğini gösteriyor. 

Öte yandan Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM), yeni enerjili araçların satış sayısının kasım ayında 450 bine ulaşarak bir önceki yıla kıyasla yüzde 121,1 oranında arttığını açıkladı. Birlik verilerine göre, yılın ocak-kasım döneminde yeni enerjili araçların satış sayısı 2,99 milyon birim dolayında oldu ki, bu da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 166,8 oranında bir artışa ve Çin’de satılmış toplam yeni araçların yüzde 12,7 kadarlık bir payına denk düşüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı