Gündem

Çin, yakında solunum yoluyla yapılan Kovid-19 aşısını kullanıma sunacak

Çin’de şu anda Kovid-19 salgınına karşı koldan iğne yoluyla sıvı zerk etmeyi gerektirmeyen bir aşılama yöntemi üzerinde çalışılıyor. Aşı, bir tür serum etkisi yapan bir soluma aygıtı aracılığıyla yapılıyor. Çinli araştırmacılar, soluma yoluyla Kovid-19 aşısını uygulama aşamasına getirmeye oldukça yakın. Klinik deneylerin sürdüğü aşıda “Faz 1” olarak nitelenen evre tamamlandı. Bu aşamada nefes yoluyla alınan aşı, 130 Çin yurttaşı üzerinde denendi ve hiçbir yan etkiye rastlanmadı. Askeri Tıp Enstitüsü, şu anda Kovid-19 salgının ilk başladığı Wuhan kentinde 2. evre klinik deneyleri gerçekleştiriyor.
 
İçe çekilen veya solunan aşı hazır hale geldiğinde aşının üçüncü dozu olarak uygulanabilecek. Kola enjekte edilerek geleneksel biçimde yapılmakta olan aşının yüzde 20 kadarı da bu şekilde yapılacak; ancak solunarak uygulanan bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi aynı olacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı