Sponsorlu Bağlantılar

Bulanık Görme Hangi Durumlarda Yapılır?

Bulanık Görme Hangi Durumlarda Yapılır?

Bir cisme baktığımızda ilk önce gözümüze yansıyan ışıklar sayesinde kornea (gözün ön kısmındaki saydam tabaka) ve içinde bulunan lens (içindeki mercek) tarafından kırılıp retinaya odaklanmış olur.

Retina gözdeki en arka kısımda yer alan sinir lifinden oluşmasına yarayan tabakadır. Retina tabakası sayesinde burada oluşmuş olan cismin görüntüsü sinirler aracılığıyla beyinde bulunan görme merkezine ulaşır.

Görme buraya taşınır ve görme işlevi oluşmuş olur. Sıklıkla karşılaşmış olduğumuz göz problemleri arasında Astigmatizma, miyopi, hipermetrop, katarakt gibi hastalıklarda bulanık görme, durumları vardır.

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Gözün yapısını koruma ve gözler için faydalı olan yiyeceklerin tüketilmesi her şeyden önemlidir. Kişinin önce sağlıklı beslenmesi ve düzenli beslenmesi gerekir. Oluşabilecek herhangi bir göz problemlerinde tıbbi yardım alınması lazım.

Bulanıklık görme durumları açığa çıktığında doktora gidilmesinde fayda vardır. Göz kusurları, bulanıklık belirtisiyle başlar. Sadece göze hasar vermez. Vücudun diğer organlarına zarar vererek başka hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

Göz kusurları için birçok tedavi yöntemleri vardır. Ameliyat ile geçenler, lens takanlar, gözlük takanlar, göz çizdirenler gibi birçok tedavi yer alır. Bulanıklık sorunu doktora başvurulduğunda, göz için test uygulaması yapılır.

Bu göz testinde; görme oranları testi, göz bozukluk testi, mikroskop yardımıyla göz muayenesi, göz tansiyon ölçme ve retina muayenesi vardır. Bu testler sayesinde, göz problemlerindeki bulanık görme sebepleri incelenmiş olur.

Gözlük; hemen hemen herkesin kullanımına uygun olan ve tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Rahatlıkla kullanılabilir ve istenildiği zaman çıkarılabilir.

Kontakt lens; gözlük kullanmayı sevmeyenler, hayatı çok hareketli olan, spor veya egzersiz yapanların genellikle tercihleri lens kullanmaktan yana oluyor. Böylelikle gözlüğün düşmesi, hasar görmesi gibi durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Cerrahi müdahale; uygulama genellikle miyop rahatsızlığı olan kişilerde uygulanan tedavi yöntemidir. Orta ve hafif dereceli hipermetrop hastalarının da tercihleri, cerrahi uygulamalar olabiliyor.

Lasık; bu uygulama genellikle 18 yaşını doldurmuş olan kişiler için uygundur. Son bir yıl içerisinde göz numarasının değişkenlik gösterdiği zamanlarda çizdirme işlemi gerçekleştirilebilir.

Yapılacak olan detaylı muayene sonrasında bu uygulamanın yapılıp, yapılmayacağına karar verilir. Korneanın ön dokusundan ince kesik alınır ve alt taraftaki excimer lazer uygulaması yapılır.

Göz Rahatsızlığı Problemleri

Göz problemlerinde bulanık görme, uzağı görememe veya yakını görememe gibi birçok sorun vardır. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan göz sayesinde, dünyayı daha iyi görebilme şansına sahip oluyoruz.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt ameliyatı fiyatları teknolojinin ilerlemesiyle birlikte değişim gösterme durumları mevcuttur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte insan hayatında bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Bu rahatsızlıklar arasında katarakt vardır.

Özellikle 40 yaşından sonra kişide görme bozukluğu görülmeye başlar. Göz rahatsızlığı bazen medikal işlemlerle tedavi edilse de bazılarının cerrahi uygulamasına ihtiyacı vardır.

Katarakt rahatsızlığı bunlardan biridir. Katarakt hastaları, çok ciddi rahatsızlıklar yaşamadıkları sürece ameliyat olmalarına gerek yoktur.

Yıllar öncesinde çok büyük kesi ve dikiş ile birlikte yapılan bir uygulamaydı. Günümüz şartlarında teknolojinin ilerlemesiyle de birlikte; daha küçük kesiler ve dikişsiz bir şekilde tedavi ediliyor.

Bunun için yapmanız gereken şey Katarakt ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alıp, ameliyatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt belirtileri, kişide görülmeye başlandığında mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına gidilmesi lazım.

Uzman doktor burada detaylı bir şekilde hayat öyküsü alır. Yapılacak olan biyomikroskop muayene yardımıyla kişiye teşhis konular. Katarakt ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, ameliyatı gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Lens aslında herkesin rahatlıkla kullanabileceği ve seçebileceği bir tedavi yöntemidir. Akıllı lens fiyatları kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Bu yüzden kullanım amaçları ve fiyatlandırması farklıdır.

Özellikle katarakt rahatsızlığı ile ameliyat olanlar ve ameliyat sonrasında sorun yaşayanlar için uygundur.

Ameliyat sonrasında uzağı ya da yakını görmede sorun yaşayan kişilerin tercihi lens kullanmaktan yana olmalıdır. Akıllı lens kullanım alanlarına ve kalitesine göre değişkenlik gösterir.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens fiyatları hakkında kesin bir bilgi vermek doğru olmaz. Lens kalitesi ve uzun ömürlü olması durumunda göz sağlığınızı daha doğru şekilde korumanıza yardımcı olur.

Düşük maliyetli olan lensler genellikle kalitesizdirler. Kalitesiz lens kullanımından kaçının. Sağlığınızı koruyarak daha uzun ömürlü lensler tercih edin.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı