Sponsorlu Bağlantılar

Alan Adı Uyuşmazlıklarında Çözüm Gravis IP

Alan Adı Uyuşmazlıklarında Çözüm Gravis IP

Alan adı uyuşmazlıkları, özellikle marka ve işletmeler için en sıkıntı durumları ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle alan adının doğrudan marka adını ya da farklı unvanları içermesi, bu durumdayken kötü niyetler ile kullanılması, işletmeler ve markalar için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Herhangi bir marka ya da şirket için en uygun alan adı doğrudan, şirketin ya da markanın içerisinde barındıran veya herhangi bir şekilde yansıtan alan adıdır. Ancak bu alan adları daha önceden alınmış olabilmektedir. Bu durumda alan adlarının tahsis edilirken “ilk gelen alır” ilkesinin benimsenmesinden kaynaklanmaktadır. Benimsenen bu satış yöntemi özellikle ticari kullanımlar için alınacak alan adlarında ciddi zararları ortaya çıkarabilmektedir.

Alan adı uyuşmazlıkları başlangıç noktası, herhangi bir şekilde markayı temsil eden, kişi ya da kuruluşa ait bir isim barındıran, unvan ya da benzeri bir nokta içeren alan adlarının son derece kolay bir şekilde alınmasıdır. Tahsis edilen alan adlarının kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması beraberinde büyük sorunları getirirken, markalara, şirketlere ya da kişilere doğrudan farklı zararlar açabilmektedir.

Alan Adı Uyuşmazlıklarının Giderilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Alan adı uyuşmazlıkları sonucunda doğabilecek sorunların oradan kaldırılması için doğru adımların atılması gerekmektedir. İlk adım alan adı uyuşmazlığının giderilmesi için başvuruda bulunmaktadır. Ancak başvuruda bulunmak için de bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar;

  • Söz konusu alan adına sahip ticarette kullanılan ya da sahip olunan marka, ticaret unvanı, işetme adı ya da diğer tanıtıcı ibareleri barındırması gerekmektedir.
  • Alan adını tahsis ettiren tarafın, bu alan adı ile ilgili herhangi bir yasal haksının bulunmaması gerekmektedir.
  • İlgili alan adı sahibinin, alan adını herhangi bir sebeple kötü niyetli bir şekilde kullanması gerekmektedir.

 

Türkiye’de Alan adı uyuşmazlıkları başta olmak üzere Marka ve Patent alanında en köklü firmalar arasında yer alan Gravis Patent ile iletişime geçerek marka  tescil ve patent işlerinizi en hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz. Gravis Patent ile web siteleri aracılığı ile iletişime geçmeniz mümkün. Sitede yer alan telefon numalaraından kendileri ile iletişim kurabilirsiniz…

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı