Sponsorlu Bağlantılar

Açık Emar Nedir ve Nasıl Çekilir?

Açık Emar Nedir ve Nasıl Çekilir?

Açık emar kapalı emar arasında görüntü kalitesi anlamında fark yoktur.  Ancak kapalı emar çektirme konusunda hastaların yaşadığı bir takım sıkıntılar sebebiyle açık emar bu hastalara alternatif olan yöntemlerden biridir.  Açık emar hastanın daha ferah bir ortamda görüntülenme sağlanmasına olanak tanır.  Genellikle klostrofobisi olan hastalar kapalı emar çektirme konusunda sorun yaşarlar.  Ancak açık emar da böyle bir sıkıntı olmaz.  Aynı zamanda çocukların emar çekimlerinde de açık emar son derece konforlu ve sorunsuz görüntü alınmasını sağlar.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları diğerinden farklı değildir.  Genel anlamda emar fiyatları olarak değerlendirilebilir.  Ancak açık emar diğerlerine göre daha konforlu bir çekim olanağı sunar. Her iki emar görüntüleme uygulamasında fiyat olarak fark bulunmaz.  İkisinde de görüntü kalitesi aynıdır.  Genel anlamda emar fiyatları değerlendirildiğinde sosyal güvenlik kurumuna bağlı anlaşmalı görüntüleme merkezleri sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmalı hastalara katılım paylı veya ücretsiz olarak çekim yapılmaktadır.  Ücretli olarak emar fiyatları mali bütçeyi sarsacak durumda değildir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi günümüzde bazı jinekologlar tarafından çekildiği gibi genel olarak görüntüleme merkezleri ve özel hastanelerde çekilmektedir.  Rahim içi,  yumurtalık ve tüpler ayrıntılı olarak görüntülenir.  Bunun yanı sıra rahim filmi rahim kanserinin teşhisinde ve rahim ağzı kanseri teşhisinde önemli bilgiler içerir.  Günümüzde genellikle kısırlık tedavisi öncesinde hastanın hamile kalmasına engel teşkil eden rahime yönelik bir sıkıntı olup olmadığının bakılması,  tüplerde tıkanma olup olmadığının teşhis edilmesi için tedavi öncesinde çekilmektedir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi uzun yıllardır Türkiye’de çekilen görüntüleme yöntemlerinden biridir.  Ancak günümüzde yeni teknolojik cihazların katılmasıyla öncekilerden daha farklı rahim filmi çekilmektedir.   Bugün günümüzde çekilen acı ve ağrı hissedilmeden yapılır.  Yaklaşık olarak işlem 15-20 dakika gibi bir sürede tamamlanır.  Bu süre içinde hastanın ağrı ve acı hissetmesi söz konusu değildir.  Ancak yine de hastaların bu konudaki önyargıları sebebiyle hastanın tercihine bağlı olarak hafif anestezi verilerek yapılabilir.

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar vücudun birçok farklı bölgesine çekilebilen ciddi anlamda tanı ve teşhis koymak için çekilen radyolojik görüntüleme sistemidir.  Migren, baş ağrısı, nörolojik hastalıklar,  beyin tümörleri, cerrahi operasyon sonrası kontrol amaçlı, kemik içi görüntüsü, eklemler ve diğer birçok organ için çekilen tetkiklerden biridir.  Artık son yıllarda 1,5 Tesla gücüne sahip teknolojik emarlar son derece donanımlı ve özel çekimler yapmaktadır.  Özellikle beyin ve kafa bölgesinin ayrıntılı incelenmesi, boyun yapısında herhangi bir patolojik durum olup olmadığının tespiti,  batın,  gırtlak,  eklemler, kanser hastalığının teşhisinde veya var olan kanser hastalığının metastaz şüphelerinin incelenmesi için kullanılan radyolojik görüntülemedir.   Açık emar aynı zamanda vücuttaki metabolit değişiklikleri hücresel düzeyde incelemeye olanak tanıyan bir cihazdır.  Bu teknikle vücudun herhangi bir bölgesindeki patolojik durumun analizini emar görüntüleme sistemi ile yapmak mümkündür.  Bunlar spektroskopi,  difüzyon,  Perfüzyon,  fonksiyonel MR,  MR anjiyografi, kalp ve damar sistemi incelemeleri,  tüm vücut emar ve meme emarı olmak üzere oldukça çeşitlidir.

Rahim filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi günümüzde özellikle kısırlık ve tüp bebek tedavisi öncesinde jinekolog hekimler tarafından istenen rahim içinin hamile kalmaya engel teşkil edece patolojisinin olup olmadığının incelenmesi,  tüplerde herhangi bir tıkanıklık olup olmadığı, gibi rahimin ayrıntılı olarak incelenmesi için yapılan tetkiklerden biridir. Yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede gerçekleşir.  Son derece ağrısız ve acısız konforlu bir görüntüleme yöntemidir. Rahim filmi çekilmeden önce rahim ağzından içeriye basınçlı bir kontrast madde sıvı halinde verilir ve bu sıvı verildikten sonra birkaç çekim yapılır.  Sıvının tubalara yani tüplere dolması ve oradan tekrar boşalması beklenir.  Bu arada birkaç çekim yapılır.  Bu arada hasta ağrı ve acı hissetmez.  Çekimden sonra hasta günlük yaşamına dönebilir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı