Gündem

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Koronavirüs vakalarında dünya genelinde dün görülen günlük yarım milyon rekor artış, yatırımcıların risk iştahını bugün de baskıladı. Beklentilerin üzerinde gelen ABD tüketici gelirleri ve harcamaları endeksler üzerinde olumlu etki yaratamadı. Perşembe günü seans sonunda paylaşılan FAANG bilançoları dün gerçekleşen tepki alımlarının kısa sürmesine neden oldu ve ABD endeksleri güne ekside başladı. S&P 500 Aralık vade kontratları seans öncesinde 3230 seviyesini görmesine karşın, açılışla birlikte kayıpların bir kısmı geri kazanıldı. Nasdaq endeksi psikolojik seviye olan 11000’nin altında günü tamamladı. Haftaya gerçekleşecek ABD seçimleri öncesinde, Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq haftayı %3 ila %5 oranında kayıplarla sonlandırırken, günü sırasıyla %0,58, %1,21 ve %2,45 oranlarında düşüşle tamamladı. Avrupa bölgesinde beklentilerin üzerinde açıklanan üçüncü çeyrek milli hasıla öncü verilerinin ardından, gün içinde endekslerde yatay seyir gözlendi. Ancak ABD endekslerinin açılması ile birlikte Avrupa endekslerinde satışlar kuvvetlendi. İkinci dalganın merkezlerinden Avrupa’da bugün çıkan haber konunun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. AB Hastanelerin aşırı yüklenmesini önlemek için Covid-19 hastalarının blok içindeki sınırlar arasında transferini finanse etmeyi planlıyor. DAX günü %0,36 oranında ekside kapatırken, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 ise %0,1 civarında değer kaybetti.

S&P 500 endeksinde bulanan sektörleri arasında finans %0,30 ve enerji %0,19 değer kazandı. Tercihli tüketim malları, teknoloji ve telekomünikasyon sektörlerinde sırasıyla %3,00,%2,44 ve %0,99 oranında gerileme görüldü. Dün seans sonrası FAANG şirketleri tarafından paylaşılan bilançolar bugün fiyatlandı. IPhone satışlarının beklentilerin altında gelmesi ve şirketin ileriye dönük öngörüde bulunmaması Apple hisselerinin günü %5,60 oranında değer kaybıyla sonlandırmasına sebep oldu. Piyasa beklentilerinin üzerinde hisse başı kar açıklayan Amazon da günü ekside tamamlamaktan kurtulamadı. Dördüncü çeyrek için yapılan gelir tahmininin güçlü olmasına rağmen, şirket pandemiden kaynaklanan yüksek maliyetler nedeniyle önümüzdeki çeyrek için geniş bir kar kılavuz aralığı yayınladı. Hisse günü %5,45 oranında ekside tamamladı. Şirketin ABD ve Kanada’daki kullanıcı tabanının üçüncü çeyrekte düştüğünü açıklamasının ardından Facebook hisseleri günü %6,31 oranında değer kaybıyla sonlandırdı. Diğer teknoloji şirketlerinden pozitif ayrışmayı başaran ise Alphabet oldu. Beklentilerin üzerinde $16,4 hisse başı kazanç açıklamasının ardından günü %3,81 artıda tamamladı. Kurumun reklam gelirlerindeki güçlü büyüme dikkat çekti. DAX endeksinde yer alan sekiz sektörden ikisi günü artıda tamamladı. Altyapı ve hammadde hisselerine sırasıyla %1,24 ve %0,44 oranında gelen alımlar endeksi destekledi. Tüketici hizmetleri, sağlık ve teknoloji sektörlerine gelen sert satışlar ise endeksi aşağı çekti. Volkswagen, BMW ve Daimler’den negatif ayrışarak günü %1,45’lık kayıplarla sonlandırdı.

Ekonomik veri akışı yoğun bir günü geride bıraktık. ABD’nin aylık bazda paylaştığı tüketici geliri ve harcamaları beklentilerin hafif üzerinde sırasıyla %0,9 ve %1,4 olarak paylaşıldı. Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve AB bölgesinin üçüncü çeyrek milli hasıla büyüme öncü verileri piyasalar tarafından takip edildi. Fransa, İspanya ve Almanya bir önceki veri ve beklentilerin üzerinde sırasıyla%18,2, %16,7 ve %8,2 oranlarında büyüme açıkladı. AB bölgesi ve İtalya’da da benzer bir tablo söz konusuydu. Büyüme beklentilerin üzerinde sırasıyla %12,7 ve %16,1 olarak paylaşıldı. AB bölgesinde işsizlik oranı %8,3 olarak açıklanırken, yıllık bazda enflasyon beklentilerinde bir değişiklik gözlenmedi. Aylık bazda Japonya’da sanayi üretimi bir önceki dönem verisi ve beklentinin üzerinde %4 oranında büyüme kaydetti.

Piyasalar haftaya ABD tarafından açıklanacak aylık bazda ISM imalat ve hizmet endeksi, inşat harcamaları, fabrika siparişleri, Eylül ayı ticaret dengesi ve işsizlik oranı gibi verileri takip ediyor olacak. Haftaya düzenlenecek FED toplantısı ve faiz kararı ise önem kazanıyor. Avrupa’da ise İtalya ve İspanya’nın paylaşacağı PMI imalat endeks verileri, Almanya’nın ise fabrika sipariş rakamları piyasalar tarafından izlenecek.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı